-

معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالیگزارش بازدید وب سایت :

کاربران آنلاین : ۱۰ نفر

تعداد بازدید های امروز : ۴۳۱ مورد

تعداد بازدید های دیروز : ۴۷۲ مورد

تعداد بازدید های کل : ۶۸۰۹۴۲ مورد

مراقبت از دندان های شیری را جدی بگیرید

یكشنبه ٤ اسفند ١٣٩٨ ساعت ٩:١٩ ق.ظ   ( بازدید : 17 نفر )


مراقبت از دندان های شیری به دلیل اثر بر روی دندان های دایمی بسیار حایز اهمیت است و باید جدی گرفته شود.

به گزارش روابط عمومی، دندانپزشک متخصص کودکان با اعلام این خبر گفت: رویش نخستین دندان های شیری حدود 6 تا 12 سالگی رخ می دهد و به طور تقریبی تا سه سالگی همه دندان های شیری در دهان کودک ظاهر می شود.

دکتر مرضیه عباسی با بیان این که هر کودک دارای 20 دندان شیری است، افزود: مراقبت از دندان های شیری به ویژه دندان های آسیاب بسیار حایز اهمیت است و زود از دست دادن این دندان ها نه تنها در جویدن و ظاهر کودک بلکه در رویش دندان های دایمی نیز می تواند اختلال ایجاد کند و باعث نامرتبی آن ها و مشکلات ارتودنسی شود.

وی توضیح داد: مراقبت نکردن از دندان های شیری باعث ایجاد ناراحتی، درد و گاهی تورم و عفونت در دهان می شود که در مواردی گسترش عفونت می تواند خطرناک باشد.

وی زمان مناسب تعویض مسواک را هر 3 ماه اعلام کرد و اظهار داشت: برای حفظ سلامت دندان ها، مسواک زدن پس از هر وعده غذایی توصیه می شود که تکرار مداوم آن باعث شکل گیری عادت صحیح در کودک می شود.

وی ادامه داد: قبل از رویش دندان ها می توان با استفاده از گاز لثه های کودک را تمیز کرد و پس از رویش نخستین دندان، مراقبت و بهداشت دهان باید جدی تر شروع و به مرور، مسواک انگشتی و سپس مسواک با سایز کوچک و بسیار نرم برای کودک تهیه و جایگزین شود.

وی استفاده از خمیردندان را پس از 2 سالگی مناسب دانست و عنوان کرد: با وجود پوسیدگی دندانی و یا خطر ایجاد آن می توان با مشورت با دندانپزشک متخصص و نیاز کودک ، استفاده از خمیردندان را زودتر از زمان ذکر شده آغاز کرد و نوع آن باید حاوی فلوراید کم و کنترل شده و ویژه کودک باشد.

وی بر مشاوره بهداشت دهان قبل از یکسالگی تاکید و خاطرنشان کرد: معاینات منظم هر 6 ماه توسط دندانپزشک و رعایت توصیه های آن ها می تواند تضمین کننده سلامت دهان و دندان های کودک باشد.

دکتر عباسی با بیان این که مسواک زدن کودکان زیر 6 سال باید با کمک والدین باشد، گفت: پس از 6 سالگی نظارت و کنترل منظم کافی است و استفاده از نخ دندان یک بار در شبانه روز برای کودکان توسط والدین به ویژه دندان های آسیاب ضروری به نظر می رسد.


منبع : معاونت آموزشی دانشگاه چاپ مطلب ارسال خبر به دوستان

رتبه بندی شما به مطلب فوق:


دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.
جستجو
روز معلم گرامی باد (۷۲۶۳ بازدید)

برای مشاهده اوقات شرعی کلیک نمایید ...