-

معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالیگزارش بازدید وب سایت :

کاربران آنلاین : ۱۴ نفر

تعداد بازدید های امروز : ۲۸۵ مورد

تعداد بازدید های دیروز : ۵۹۳ مورد

تعداد بازدید های کل : ۶۲۴۹۵۱ مورد

نابینایی و مرگ در انتظار مصرف کنندگان متانول

شنبه ١١ آبان ١٣٩٨ ساعت ١٤:٢١ ب.ظ   ( بازدید : 18 نفر )


مصرف متانول عواقب جبران ناپذیری همچون نابینایی و یا مرگ را می تواند در پی داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی، پزشک فوق تخصص نفرولوژی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با تأکید بر آگاه سازی جوانان و خانواده ها نسبت به مصرف متانول گفت: مسمومیت با متانول در واقع به دنبال مصرف الکل های دست ساز ایجاد می شود .
دکتر امیر بیگدلی افزود: برخی از سودجویان به الکل مصرفی متانول می افزایند و به شکل بسته های پلمپ شده عرضه می کنند.
وی تصریح کرد: فرد مصرف کننده ۶ تا ۲۴ ساعت پس از مصرف به علایمی نظیر منگی، تهوع و استفراغ، افت سطح هوشیاری و کاهش دید دچار می شود .
وی حالت نمای برفی و جرقه زدن در میدان بینایی و در نهایت نابینایی را از دیگر علایم مصرف متانول اعلام کرد و اظهار داشت: به طور معمول هر فرد پس از مصرف متانول به تنفس های سطحی و تند ، اختلالات متابولیکی شدید مانند افزایش تولید اسید در بدن دچار می شود.
وی با بیان این که بیشترین عوارض مصرف متانول بر روی بینایی و سیستم تولید اسید و باز بدن رخ می دهد، عنوان کرد: در طی متابولیسم متانول اسید فرمیک ایجاد می شود که زمینه ساز آسیب شدید و برگشت ناپذیر عصب بینایی است.
وی اختلال در خون رسانی به ارگان های حیاتی نظیر قلب و مغز را از دیگر عوارض مصرف متانول برشمرد و تأکید کرد: با ایجاد هریک از علایم ذکر شده پس از مصرف الکل هرچه سریع تر به نزدیک ترین مراکز درمانی مراجعه کنید تا در مراحل اولیه با درمان به موقع از عواقب جبران ناپذیر یا عوارض طولانی مدت پیشگیری شود.
وی نسبت به مصرف هر نوع الکل با متانول و با بدون آن هشدار داد و خاطرنشان کرد:  خطر ابتلا به عوارض کبدی نظیر کبد چرب و سیروز کبدی با مصرف هر نوع الکل افزایش می یابد.


منبع : معاونت آموزشی دانشگاه چاپ مطلب ارسال خبر به دوستان

رتبه بندی شما به مطلب فوق:


دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.
جستجو
روز معلم گرامی باد (۷۱۲۹ بازدید)

برای مشاهده اوقات شرعی کلیک نمایید ...