يكشنبه ٢١ آذر ١٣٩٥ -

معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالیگزارش بازدید وب سایت :

کاربران آنلاین : ۴ نفر

تعداد بازدید های امروز : ۵۱ مورد

تعداد بازدید های دیروز : ۳۸۸ مورد

تعداد بازدید های کل : ۲۱۲۹۳۰ مورد

شهادت حضرت فاطمه (س) تسلیت باد

چهارشنبه ١١ اسفند ١٣٩٥ ساعت ١:٣٨ ق.ظ   ( بازدید : 139 نفر )


سلام بر تو اى پاره تن پيامبر

سلام بر تو اى کوثر خاتم الأنبياء

سلام بر تو اى همسر على‏

سلام بر تو اى مادر امامان معصوم‏

سلام بر تو اى سيده زنان عالم‏

سلام بر تو اى فاطمه، اى زهرا، اى صدّيقه، اى مطهّره، اى راضيه، اى مرضيّه، و اى انسان کامل.

سلام بر تو روزى که به دنيا آمدى و روزى که شهيد شدى، و روزى که در قيامت محشور مى‏شوى و شيعيان و دوستداران اهل بيت را شفاعت مى‏کني.

 

نيمه شب بود و هواي فاطميه، که دلم دست به سينه، پر زنان رفت مدينه، که سلامي بدهد عرض ارادت، به همان مادر مظلومه که زخميست ز کينه، که سرت باد سلامت، تويي اسوه ايثار و شهامت ، و منم خاک کف پاي غلامت، و دلم سخت به دنبال مزارت که نشيند به کنارت، و سراپاش نثارت و سر خويش بريزيم غبارت و نبينيم که پرپر شده گلهاي بهارت...

فرا رسيدن شهادت صديقه کبرى، فاطمه زهرا، پاره تن پيامبرصلى الله عليه وآله همسر امير مؤمنان على بن أبى طالب، و مادر امامان معصوم را تسليت عرض مي نماييم.

 

صفات خاص و مناقب حضرت زهرا (س)

1- پيدايش فاطمه عليها السلام

در روايات زيادي به اين مطلب اشاره شده که فاطمه زهرا عليها السلام نطفه اش از ميوه بهشتي تکون يافته است . از آن جمله، روايتي است که در امالي صدوق آمده که امام رضا عليه السلام فرمود: «پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: وقتي به معراج رفتم، جبرئيل دست مرا گرفت و وارد بهشت نمود . پس رطب بهشتي به من داد که آن را خوردم و آن غذا در صلبم به نطفه تبديل شد . پس چون به زمين آمدم، با خديجه همبستر شدم و او به فاطمه حامله شد .»

همچنين از مناقب آن حضرت، اين است که پيامبر صلي الله عليه و آله براي به وجود آوردن فاطمه عليها السلام مامور به چهل روز عبادت شد و عظمت اين منقبت آنجا روشن مي شود که حضرت موسي عليه السلام نيز براي آوردن تورات مامور به چهل روز عبادت شده بود . اگر چه پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله براي آوردن قرآن مدتي را در غار حرا معتکف بود، ولي براي ايجاد فاطمه عليها السلام مامور به چنين عبادت طولاني گرديد .

2- شباهت به پيامبر خدا صلي الله عليه و آله

ام سلمه مي گويد: «فاطمه عليها السلام شبيه ترين مردم از لحاظ صورت به پيامبر صلي الله عليه و آله بود .» و عائشه مي گويد: «شبيه تر از فاطمه عليها السلام در گفتار به پيامبر صلي الله عليه و آله نديدم.» و جابر مي گويد: «هر گاه فاطمه راه مي رفت، به ياد حضرت رسول صلي الله عليه و آله مي افتادم .» پس فاطمه شبيه ترين مردم به پيامبر بود صورتا و سيرتا و کلاما .

3- ايمان و کمال

در روايتي آمده که ابوذر روزي به خانه علي عليه السلام مي رود و علي عليه السلام را صدا مي زند، ولي کسي جواب نمي دهد، در حالي که سنگ آسيا خود به خود در حال چرخش بوده . پس جريان را به حضرت رسول خبر داده و پيامبر صلي الله عليه و آله مي فرمايد: «ان ابنتي فاطمة ملا الله قلبها وجوارحها ايمانا ويقينا; خداوند قلب و جوارح دخترم فاطمه را از ايمان و يقين پر نموده است .» بنابراين، چون خداوند ضعف فاطمه را مي دانست، با فرستادن فرشته او را در زندگي ياري مي دهد .

4- علم فاطمه عليها السلام

از ديگر فضائل فاطمه زهرا عليها السلام علم ايشان به آينده و حوادث قبل است . سلمان مي گويد: «روزي عمار به من گفت: آيا خبر عجيبي به تو بدهم؟ گفتم: آري! عمار گفت: علي بن ابي طالب عليه السلام را ديدم که بر فاطمه وارد شد; چون چشم فاطمه بر او افتاد، گفت: اجازه مي دهي از گذشته و حال و آينده تا روز قيامت خبر دهم .

عمار مي گويد: سپس ديدم که اميرمؤمنان عليه السلام به عقب برگشت و به مسجد رفت و خدمت پيامبر صلي الله عليه و آله رسيد . پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: نزديک بيا يا ابا الحسن! چون نزديک پيغمبر رسيد فرمود: تو مي گويي يا من بگويم؟ حضرت امير عليه السلام عرض کرد: حديث شما و کلام شما بهتر است و آن گاه پيامبر صلي الله عليه و آله جريان را بيان نمود ... عمار مي گويد: اميرمؤمنان بعد از آن، از مسجد خارج شد و من هم با او بيرون رفتم و بر فاطمه وارد شد و حضرت فاطمه عليها السلام از آنچه علي عليه السلام به پيامبر صلي الله عليه و آله گفته بود، خبر داد.»

5- لباس بهشتي

روزي بعضي از يهوديان خدمت پيامبر صلي الله عليه و آله رسيده، گفتند: ما حق همسايگي داريم، درخواست مي کنيم دخترت فاطمه را به عروسي ما بفرستي تا مجلس جشن ما به قدوم آن حضرت زينت گيرد . پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: فاطمه، زن علي بن ابيطالب است و در اطاعت او مي باشد . اما آنها اصرار کردند که تو شفاعت کن که علي به او اجازه دهد . بعد از اجازه، يهوديان خود را به هر آنچه از لباسهاي خوب و فاخر و جواهرات داشتند، آراستند و گمان مي کردند که فاطمه عليها السلام با لباس فقيري مي آيد و او را استهزاء مي کنند; اما جبرئيل نازل شد و يک لباس بهشتي با جواهرات بي نظيري - که چشم روزگار مانند آن را نديده بود - با خود آورد و فاطمه عليها السلام آن را پوشيد و به مجلس عروسي رفت و زنان چون اين منظره را ديدند، به سجده افتاده، مسلمان شدند و به سبب آن بسياري ديگر از يهوديان هم مسلمان شدند.»

7- محبت فاطمه عليها السلام

حب و بغض معصومين عليهم السلام - که از جمله آنها فاطمه زهرا عليها السلام مي باشد - در بسياري از روايات مورد تاکيد قرار گرفته است; به طوري که پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله در روايتي فرمودند: «خدايا! تو خود شاهد باش که من دوستدار آن کسي هستم که آنها را دوست بدارد و دشمنم با آنکه آنها را دشمن مي دارد .» اما به طور خصوص در مورد محبت فاطمه عليها السلام روايتي نقل شده که دلالت بر عظمت مقام آن بانوي يگانه مي کند.

سلمان روايت کرده که پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: « هر کس فاطمه دخترم را دوست بدارد، او در بهشت با من خواهد بود و هر کس او را دشمن دارد، در آتش است . اي سلمان! محبت فاطمه در صد جا سود مي رساند که کمترين آن جاها مرگ و قبر و ميزان و حشر و صراط و محاسبه اعمال است . پس هر کس دخترم فاطمه از او راضي باشد، از او راضيم و هر کس من از او راضي باشم، خداوند از او راضي است .»

 

هر کس عبادات و کارهاى خود را خالصانه براى خدا انجام دهد، خداوند بهترين مصلحت ها و برکات خود را براى او تقدير مى نمايد.

 

احاديثي گرانبها از حضرت فاطمه (س)

1- همانا حقيقت و واقعيّت تمام سعادت ها و رستگارى ها در دوستى علىّ عليه السلام در زمان حيات و پس از رحلتش خواهدبود.

2-خداوندا، به حقّ اولياء و مقرّبانى که آنها را برگزيده‌اى ، و به گريه فرزندانم پس از مرگ و جدائى من با ايشان ، از تو مى خواهم گناه خطاکاران شيعيان و پيروان ما را ببخشى .

3-خداوند سبحان ، ايمان و اعتقاد را براى طهارت از شرک و نجات از گمراهى ها و شقاوت ها قرار داد. و نماز را براى خضوع و فروتنى و پاکى از هر نوع تکّبر، مقرّر نمود. و زکات (و خمس ) را براى تزکيه نفس و توسعه روزى تعيين نمود. و روزه را براى استقامت و اخلاص در اراده ، لازم دانست . و حجّ را براى استحکام اءساس شريعت و بناء دين اسلام واجب نمود.

4- مرد نابينائى وارد منزل شد و حضرت زهراء عليها السلام پنهان گشت ، وقتى رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله علّت آن را جويا شد؟ در پاسخ پدر اظهار داشت : اگر آن نابينا مرا نمى بيند، من او را مى بينم ، ديگر آن که مرد، حسّاس است و بوى زن را استشمام مى کند.

5-سه چيز از دنيا براى من دوست داشتنى است : تلاوت قرآن ، نگاه به صورت رسول خدا، انفاق و کمک به نيازمندان در راه خدا.

6- هميشه در خدمت مادر و پاى بند او باش ، چون بهشت زير پاى مادران است ؛ و نتيجه آن نعمت هاى بهشتى خواهد بود.

7-روزه دارى که زبان و گوش و چشم و ديگر اعضاء و جوارح خود را کنترل ننمايد هيچ سودى از روزه خود نمى برد.

8-تبسّم و شادمانى در برابر مؤ من موجب دخول در بهشت خواهد گشت، و نتيجه تبسّم در مقابل دشمنان و مخالفان سبب ايمنى ازعذاب خواهد بود.

9-هنگامى که در روز قيامت برانگيخته و محشور شوم ، خطاکاران امّت پيامبر صلّى اللّه عليه و آله ، را شفاعت مى نمايم .

10-خطاب به همسرش اميرالمؤ منين علىّ عليه السلام کرد: من از خداى خود شرم دارم که از تو چيزى را در خواست نمايم و تو توان تهيه آن را نداشته باشى .

 


منبع : معاونت آموزشی دانشگاه چاپ مطلب ارسال خبر به دوستان

رتبه بندی شما به مطلب فوق:


دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.

جستجو
روز معلم گرامی باد (۴۹۰۹ بازدید)
توجه! توجه! (۲۴۲۲ بازدید)

برای مشاهده اوقات شرعی کلیک نمایید ...